Wakacje z biurem podróży – fakty i mity
Czy samodzielne zwiedzanie jest lepsze od wycieczek fakultatywnych, a opcja all inclusive rzeczywiście oferuje więcej korzyści? Na co możemy liczyć ze strony rezydenta i jak w rzeczywistości wygląda polowanie na okazje last minute? Odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące wakacji z biurem podróży.
Wielu z nas zastanawia się, co będzie lepszym wyborem: wyjazd na własną rękę czy rezerwacja wycieczki za pośrednictwem biura podróży? Jeśli postawimy na tę drugą opcję, to czy nasz wyjazd będzie w pełni udany? We współpracy z serwisem Wakacje.pl obalamy wiele mitów związanych z podróżowaniem.
Wycieczka last minute może kosztować nawet dwa razy mniej – FAKT
Nie lubimy przepłacać, dlatego chętnie śledzimy oferty cenowe wycieczek wakacyjnych. Z reguły na początku roku biura podróży oferują tzw. promocję first minute. Dzięki temu możemy zarezerwować wczasy w niższej cenie, a do tego wpłacamy niewielką zaliczkę. Pozostałą część kwoty można uregulować na miesiąc przed wyjazdem. Kolejną zaletą wycieczek first minute jest to, że w zależności od danej oferty, możemy liczyć na dodatkowe korzyści, np. gwarancję najniższej ceny, zniżkę dla stałych klientów czy bezpłatną zmianę rezerwacji. Prawdziwym polowaniem na okazje są jednak wycieczki last minute – ich oferty rozpoczynają się na kilka tygodni przed wylotem. Im bliżej terminu, tym bardziej cena spada w dół. Niekiedy możemy kupić wycieczkę tańszą nawet o 60 proc. Warto jednak brać pod uwagę ograniczoną liczbę miejsc, dlatego nie należy zbyt długo zwlekać z decyzją. Jak to mówią: kto pierwszy, ten lepszy.
Piękny hotel to brzydka plaża i odwrotnie – MIT
Pokutuje przekonanie, że luksusowe hotele zlokalizowane są gdzieś "na środku pustyni", z dala od linii brzegowej, a rekompensatą za brak bezpośredniego dostępu do morza mają być ogromne baseny z atrakcjami wodnymi. Z kolei malownicze miejscowości z piękną plażą i błękitną wodą często kojarzą się ze skromnymi pensjonatami i prywatnymi domkami. Czy rzeczywiście tak jest? Niekoniecznie. Na stronach internetowych możemy znaleźć bardzo szeroką bazę ofert. Dzięki temu możemy zarezerwować wczasy w kompleksie hotelowym ze wszystkimi udogodnieniami i atrakcjami (także dla dzieci), a jednocześnie zaznaczyć, że interesuje nas pobyt zarówno blisko plaży, jak i miasta. Wszystko zależy od wybranego przez nas miejsca i naszych oczekiwań.
Wycieczka z biurem podróży dają poczucie bezpieczeństwa – FAKT
Planując wyjazd na własną rękę, musimy pamiętać o tym, że wiele rzeczy trzeba załatwić samemu. Zarówno przelot w obie strony, jak i zakwaterowanie, wyżywienie i ewentualne ubezpieczenie. Po dotarciu na miejsce, musimy zadbać o bezpieczny dojazd do hotelu, a także wynajęcie prywatnego przewodnika, gdybyśmy mieli ochotę wybrać się gdzieś dalej. Lecąc z biurem podróży, wszystkie te rzeczy mamy w pakiecie, a w przypadku szerszego zwiedzania możemy skorzystać z wycieczek fakultatywnych. Jeżeli chcemy mieć pewność, że wszystkie formalności będą załatwione prawidłowo, skorzystajmy z usług wakacyjnego doradcy. Podpowie nam, czy np. do danego kraju potrzebna jest wiza, jakie są jej koszty i związane z jej wydaniem formalności. Oferty wycieczek różnych biur podróży możemy porównać ze sobą na Wakacje.pl . Ceny obejmują przelot, wyżywienie, pobyt w hotelu, ubezpieczenie podstawowe, transfer z lotnika oraz opiekę rezydenta, do którego zawsze możemy zwrócić się o pomoc.
Wyjazd z biurem podróży oznacza brak elastyczności – MIT
Pomimo komfortu oferowanego przez biura podróży wiele osób wciąż woli wyjeżdżać na własną rękę. Uważają, że tylko w ten sposób będą czuć się wolni od hotelowych zobowiązań. Przeraża ich perspektywa jazdy autokarem w grupie, stałe pory posiłków i ograniczony plan zwiedzania. Pamiętajmy jednak, że wakacje z biurem podróży to nie tylko wycieczki zorganizowane. Można wybrać lot samolotem, zameldować się w hotelu, wynająć samochód i być całkowicie niezależnym. Jeśli nie uśmiecha nam się perspektywa pilnowania godzin obiadowych, możemy zarezerwować pobyt tylko ze śniadaniem (HB) lub wybrać opcję "wyżywienie własne" (WŁ). W większości ośrodków pierwszy posiłek podawany jest do godz. 9.30, a nawet czasami do 10. Bez problemu więc zdążymy się wyspać, a potem będziemy mogli wypoczywać na plaży lub wyjść na miasto.
Wycieczki fakultatywne to gwarancja niesamowitych przeżyć – FAKT
Nurkowanie z delfinami, jeep safari połączone z wizytą w beduińskiej wiosce i oglądanie greckich ikon w Klasztorze Meteorów – to tylko niektóre z propozycji. Wiele biur podróży oprócz klasycznej oferty umożliwia skorzystanie z dodatkowych wycieczek. Przykładowo, będąc w Złotych Piaskach, możemy dodatkowo zwiedzić Warnę, a także Nesebyr (uważany za najpiękniejsze miasto w tym regionie). Co więcej, "fakultety" to nie tylko wycieczki w obrębie jednego kraju. Będąc na Bułgarskiej Riwierze, możemy dotrzeć autokarem do Stambułu, a pobyt w bajecznym kurorcie Sharm el Sheikh to okazja, by zobaczyć miejsce narodzin Jezusa w Betlejem czy ruiny miasta Nabetejczyków w Petrze. Ponadto w cenie takiej wycieczki mamy zapewniony nie tylko przejazd, ale także obiad, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz opiekę pilota, który opowiada o zabytkach oraz historii danego miejsca.
Jedząc w hotelu, nie poznamy lokalnej kuchni – MIT
Pyszne lunche, obiadokolacje i darmowe jedzenie w snack barach sprawiają, że trudno oprzeć się hotelowym pokusom. Z drugiej strony lecimy zagranicę m.in. po to, by poznać kulturę danego kraju, w tym oczywiście kuchnię. Czy to oznacza, że mając pod ręką hotelowy bufet, z żalem odmówimy sobie wizyty w lokalnej restauracji? Pamiętajmy, że rezerwując wycieczkę na Wakacje.pl , możemy korzystać z filtrów. Dzięki nim lepiej dopasujemy ofertę do naszych potrzeb, np. wykupimy same śniadania lub wręcz przeciwnie – skorzystamy z pełnego zakresu usług żywieniowych. Co ciekawe, w hotelach bardzo często organizowane są wieczorki tematyczne, w czasie których kucharze gotują na naszych oczach regionalne potrawy. W ten sposób możemy spróbować oryginalnej arabskiej pity, sałatki szopskiej czy wspaniałych grillowanych mięs. Kto wie, co nas jeszcze zaskoczy.
Warto korzystać z opieki rezydenta – FAKT
Zaraz po wylądowaniu i odebraniu walizek powinniśmy skierować się w stronę wyjścia z lotniska. Na zewnątrz będzie czekał na nas przedstawiciel biura podróży. Dzięki niemu bez problemu odnajdziemy na parkingu autokar, którym dotrzemy do hotelu. W trakcie jazdy rezydent przekaże nam informacje o spotkaniu w hotelowym lobby. Na miejscu poznamy szczegóły organizacyjne, np. dotyczące wycieczek fakultatywnych. Dowiemy się też, gdzie w okolicy znaleźć sklepy oraz jak najlepiej poruszać się po mieście. Kontakt z rezydentem możliwy jest w trakcie całego naszego pobytu. W razie nagłej sytuacji pomoże nam znaleźć najbliższą aptekę, a nawet zorganizuje ewentualną wizytę lekarską. Dzięki jego wsparciu mamy pewność, że nawet w trudnej sytuacji nie będziemy pozostawieni sami sobie.
Lecąc z biurem podróży, płacimy dodatkowo za bagaż – MIT
Ewentualne dopłaty za bagaż uzależnione są od rodzaju oferty i przewoźnika, który realizuje dany lot. Decydując się na podróżowanie samolotem, możemy wybrać lot rejsowy, czyli taki, gdzie kupimy sami bilet (często w atrakcyjnej cenie). Istnieją również bilety czarterowe i te kupimy tylko w biurze podróży (najczęściej sprzedawane są w całym pakiecie turystycznym). W przypadku lotów rejsowych cena obejmuje zazwyczaj tylko bagaż podręczny. Jeśli zależy nam na zabraniu bagażu rejestrowanego, musimy niestety liczyć się z dopłatą. Natomiast w przypadku lotów czarterowych koszty związane z ekwipunkiem często obejmują obydwa rodzaje bagażu. Warto więc, planując samodzielną wycieczkę, sprawdzić usługi danej linii lotniczej, aby przypadkiem nie skusić się na fałszywą okazję. Być może okaże się, że udało nam się oszczędzić na bilecie, a tymczasem będziemy zmuszeni dodatkowo zapłacić za rejestr walizki. Przy ofertach biura podróży takiego problemu nie będzie.
Opcja all inclusive bardziej się opłaca – FAKT
Wiele osób zastanawia się, jaką formę wyżywienia wybrać: obiadokolacje (HB) czy all inclusive. Wbrew pozorom nie jest to oczywiste, bo przecież korzystamy z wycieczek, a od czasu do czasu jadamy na mieście. I jak tu w pełni wykorzystać zainwestowane pieniądze? Przede wszystkim warto przemyśleć, w jaki sposób chcemy spędzić czas. Jeżeli nastawiamy się na częste plażowanie i korzystanie z hotelowych luksusów, na Wakacje.pl znajdziemy mnóstwo ofert all inclusive. W tej cenie mamy pełne wyżywienie (śniadania, obiady, kolacje, przekąski między posiłkami) oraz napoje (w tym alkoholowe). Jeśli chcemy mieć posiłki dostępne przez całą dobę i bogatszą ofertę drinków, lepszym wyborem będzie ultra all inclusive, natomiast wersja bez napojów wysokoprocentowych to all inclusive light. W razie wątpliwości zawsze możemy zwrócić się o pomoc do doradcy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze wakacje będą udane – zwłaszcza pod kątem organizacyjnym. Trzeba jednak w tym wszystkim pamiętać o jednym – co kraj, to… rodzaj wyżywienia. Niektóre kierunki wakacyjne słyną z hoteli all inclusive – to bez wątpienia Turcja, Egipt, Tunezja, ale też Grecja, Wyspy Zielonego Przylądka czy Dominikana. Są jednak miejsca, gdzie częściej spotkamy niewielkie, butikowe hotele, a typowe jest jedzenie w barach i restauracjach w mieście. Tak jest np. w Polsce, na Malcie czy w Chorwacji.